Весна- пора цвітіння. Для когось- це пора насолодження, а для когось - це пора загострення алергії. Оскільки в сезон цвітіння в схильних до алергії людей розвивається алергія на пилок - ПОЛІНОЗ. Поліноз- це сезонне захворювання. В нашому регіоні сезон цвітіння розпочинається ранньою весною, коли зацвітає береза, ліщина, вільха, акація. На пилок саме цих дерев найчастіше формується алергія. В кінці травня зацвітають ранні трави. Алергія на цей пилок триває до кінця червня. На початку липня зацвітають пізні трави і ця алергія триває до вересня- жовтня.
В алергології є поняття перехресної алергії. Це означає, що спільні молекули є в різних речовинах. Наприклад, якщо є алергія на пилок берези, ліщини ( молекула PR-10, вона є нестійкою до термообробки)- людина також буде мати алергію на яблуко, моркву, селеру, лісовий горіх, арахіс, полуницю, вишню, персик. Тому ці продукти в сирому вигляді вживати не можна. Найчастішими симптомами при вживанні цих продуктів є: свербіж в ротовій порожнині, в горлі, кашель, може бути захриплість голосу та задишка.
Основні симптоми ПОЛІНОЗУ:
- рідкі виділення з носу
- закладеність носу
- сльозотеча
- чхання
- свербіж носу
- свербіж очей
- почервоніння слизової очей
- кашель
- задишка
- дистанційні свистячі хрипи
- висипання на шкірі.
Поліноз- захворювання хронічне, тобто воно самостійно не проходить. Загострюється щороку в період цвітіння. Рідко, коли в людини виникає алергія на пилок однієї рослини. Дуже часто алергія виникає на групу рослин. Якщо вчасно цю проблему не виявити і не лікувати, спектр причинних алергенів збільшується і поступово алергія виникає на більшу кількість алергенів. Тому часто пацієнти, які хворіють роками, звертаються до алерголога і скаржаться, що загострення спочатку тривало до 2 тижнів, а зараз кілька місяців.
Проводити алергопроби можна в будь-якому віці. Найчастіше визначається алергія на пилок берези, ліщини, вільхи, тимофіївки, пажитниці, тонконога лучного, костриці, жита посівного, лободи, полину, амброзії. Часто пацієнти думають, що в них алергія на тополини й пух, оскільки він добре помітний. Але алергія на тополиний пух зустрічається дуже рідко. Тополиний пух переносить на собі пилок інших рослин.
Запідозрити в себе дану проблему пацієнти можуть самостійно, оскільки симптоми повторюються щороку в один і той самий період, стан погіршується під час перебування на вулиці, в суху сонячну погоду; покращується стан в дощову погоду.
Підтвердити цей діагноз та точно діагностувати причинний алерген може кваліфікований лікар алерголог шляхом детально зібраного анамнезу та проведення алергопроб ( шкірного тестування, молекулярного обстеження). Шкірні алергопроби можна проводити, коли в пацієнта загострення даного захворювання немає і коли пацієнт не приймає протиалергічні препарати. Молекулярну діагностику можна проводити в будь-який період. АСІТ найкраще розпочинати восени, коли цвітіння завершується і пацієнт має достатньо часу до наступного сезону цвітіння!!!
Молекулярна діагностика ( тест Alex та ImmunoCAP ISAC) дозволяє оцінити ризик розвитку важких системних реакцій ( анафілаксію) на харчові продукти та побачити можливі перехресно-реактивні реакції між пилком рослин та харчовими продуктами.
Мета, з якою проводиться алергообстеження- призначення АСІТ ( алерген-специфічної імунотерапії)- найдієвішого методу на сьогоднішній день у лікуванні алергії ( а не просто тимчасовому пригніченні симптомів) !!!